Witamina D jest syntetyzowana w skórze eksponowanej na słońce i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór jest jednym z najczęstszych stanów chorobowych na świecie. Witamina D jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Wspomaga ona odporność, co pomaga zapobiegać alergiom, zaburzeniom autoimmunologicznym oraz według wielu badaczy, chorobom zwyrodnieniowym. Chroni przed infekcjami wywołanymi przez wirusy i bakterie. W zimie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę i inne wirusy układu oddechowego.
Bezsenność, lęk, depresja i nasilenie nieswoistych bólów neuropatycznych i mięśniowo-szkieletowych są związane z jej niedoborem. Co ciekawe, powoduje także senność w ciągu dnia. Witamina D zapobiega niektórym rodzajom raka, takim jak rak piersi i jelita grubego. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego posunęli się we wnioskach tak daleko, że stwierdzili, iż niedobór witaminy D może być podstawową przyczyną wszystkich rodzajów raka.
Mycie zębów może zapobiec zapaleniu płuc
Masz niski poziom witaminy D? Oto rozwiązania.
Pożądany poziom tej witaminy we krwi wynosi między 40-60 lub 40-70 ng/ml. Osiągnięcie tych koncentracji wymagałoby odpowiedniej codziennej ekspozycji na słońce, spożywania wystarczającej ilości pokarmów bogatych w witaminę D lub przyjmowania suplementu witaminowego. Szacuje się, że 15-20 minut ekspozycji na słońce może wygenerować (w zależności od pory roku, szerokości geograficznej, rodzaju skóry i wystawionej powierzchni) 10,000-20,000 IU witaminy D. Ciągłe życie wewnątrz budynków oznacza, że poziom witaminy D drastycznie spadł. Rozwiązaniem w większości przypadków jest suplementacja witaminą D3.
Zawsze suplementuję witaminę D w zimę, nie sposób zdobyć ją w naturalny sposób.