Wymioty są naturalnym odruchem organizmu, który ma na celu wyeliminowanie zepsutego jedzenia lub substancji toksycznych, które mogą znajdować się w żołądku, dlatego gdy jest to naprawdę konieczne, organizm automatycznie prowokuje wymioty.
Z tego powodu wymioty powinny być wywoływane tylko wtedy, gdy istnieją wskazania lekarskie lub gdy zjedzono coś, co powoduje duży dyskomfort i w żaden sposób nie poprawia się on.
W sytuacjach, w których ktoś połknął trującą substancję lub jakiś drażniący płyn, taki jak środki czystości, idealnie jest nie wywoływać wymiotów, ponieważ ten płyn będzie musiał przejść z powrotem przez gardło, potencjalnie powodując dalsze szkody. Najlepiej w takich sytuacjach od razu udać się do szpitala na najbardziej odpowiednie leczenie.
Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której konieczne jest zwymiotowanie, zobacz poniżej kroki, które należy wykonać, aby czynność tę przeprowadzić bezpiecznie i uniknąć powikłań wynikających ze złej techniki:
Aby prawidłowo wywołać wymioty i uniknąć dużego dyskomfortu lub poważnych powikłań, należy:
1. Umyj dokładnie ręce
Mycie rąk jest zawsze bardzo ważne, ponieważ zapobiega przenoszeniu bakterii i innych drobnoustrojów do gardła, co zapobiega rozwojowi infekcji takich jak na przykład angina. Dowiedz się więcej o prawidłowej higienie czytając artykuł w www.alegazeta.pl
2. Uklęknij przed toaletą
Klęczenie przed toaletą jest jedną z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych pozycji do wymiotów, należy jednak unikać zbytniego uciskania żołądka, gdyż może to spowodować jeszcze większy dyskomfort.
3. Włóż palca do gardła
Na początku gardła znajduje się punkt, którego ściśnięcie powoduje, że chce się wymiotować. W tym celu należy umieścić palec wewnątrz ust, a następnie lekko nacisnąć na tylną część języka, w rejonie, gdzie zaczyna się gardło. Pragnienie wymiotów jest niemal natychmiastowe, jednak niektóre osoby mogą potrzebować wykonać ten manewr 2 lub 3 razy, zanim będą w stanie skutecznie wymiotować, ponieważ organizm może próbować zablokować sygnał za pierwszymi kilkoma razami.
4. Wypij 1 szklankę wody
Po wymiotach bardzo ważne jest wypicie szklanki wody, aby usunąć nadmiar kwasu żołądkowego, który pozostaje na ściankach gardła i może powodować pieczenie i obrzęk.
5. Odczekaj 30 minut przed umyciem zębów
Choć po wymiotach istnieje ogromna potrzeba usunięcia smaku, który pozostaje w ustach, najlepiej przepłukać je wodą, ponieważ okładzina zębów staje się wrażliwa w kontakcie z treścią żołądkową. Należy więc odczekać co najmniej 30 minut przed umyciem zębów.