Choroby

3 najczęstsze choroby cywilizacyjne – to warto wiedzieć!

Co warto wiedzieć o chorobach cywilizacyjnych?

Otyłość

Czynniki społeczne i ekonomiczne są związane z otyłością. Unikanie otyłości jest trudne, jeśli nie masz bezpiecznych obszarów do chodzenia lub ćwiczeń. Podobnie, być może nie nauczono cię zdrowych sposobów gotowania lub możesz nie mieć dostępu do zdrowszej żywności.

Ponadto ludzie, z którymi spędzasz czas, mogą wpływać na twoją wagę – jesteś bardziej narażony na rozwój otyłości, jeśli masz przyjaciół lub krewnych z otyłością. Tutaj o tym, że otyłość jest problemem globalnym.

Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 może rozwinąć się w każdym wieku, ale występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Kiedy masz cukrzycę typu 1, twoje ciało wytwarza bardzo mało insuliny lub nie wytwarza jej wcale, co oznacza, że potrzebujesz codziennych zastrzyków insuliny, aby utrzymać poziom glukozy we krwi pod kontrolą.

Cukrzyca typu 2 występuje częściej u dorosłych i stanowi około 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Kiedy masz cukrzycę typu 2, twoje ciało nie wykorzystuje dobrze insuliny, którą produkuje. Podstawą leczenia cukrzycy typu 2 jest zdrowy styl życia, w tym zwiększona aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Depresja

Depresja może się zdarzyć w każdym wieku, ale często zaczyna się w wieku dorosłym. Depresja jest obecnie uznawana za występującą u dzieci i młodzieży, chociaż czasami wykazuje bardziej widoczną drażliwość niż niski nastrój.

Wiele przewlekłych zaburzeń nastroju i lęku u dorosłych zaczyna się jako wysoki poziom lęku u dzieci. Depresja, szczególnie w wieku średnim lub starszych, może współwystępować z innymi poważnymi chorobami medycznymi, takimi jak cukrzyca, rak, choroby serca i choroba Parkinsona. Warunki te są często gorsze, gdy depresja jest obecna, a badania sugerują, że ludzie, którzy mają depresję i inną chorobę medyczną, mają zwykle poważniejsze objawy obu chorób.

Similar Posts