Choroby

Rotawirus: objawy, oraz jak przenosi się wirus?

Zakażenie rotawirusem charakteryzuje się biegunką i wymiotami, głównie u niemowląt i małych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Objawy zwykle pojawiają się nagle i trwają około 8-10 dni.

W miarę występowania biegunki i wymiotów ważne jest podjęcie działań zapobiegających odwodnieniu u dziecka, zwłaszcza poprzez zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Ponadto nie zaleca się podawania dziecku pokarmów i środków powodujących zaparcia przed pierwszymi 5 dniami biegunki, ponieważ jest to konieczne, aby wirus został wyeliminowany przez kał, w przeciwnym razie infekcja może się pogłębić

Główne objawy

Objawy zakażenia rotawirusami zwykle ujawniają się nagle i stają się tym bardziej dotkliwe, im młodsze jest dziecko, ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • Wymioty
  • Ciężka biegunka, która pachnie jak zgniłe jaja, a w niektórych przypadkach może być krwawa.
  • Wysoka gorączka, między 39 a 40ºC.
  • W niektórych przypadkach mogą wystąpić tylko wymioty lub tylko biegunka, jednak leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ oba te zjawiska mogą spowodować odwodnienie dziecka w ciągu kilku godzin, co prowadzi do pojawienia się innych objawów, takich jak suchość w ustach, suchość w ustach i zapadnięte oczy.

Sposób potwierdzenia diagnozy

Diagnozę tego zakażenia stawia się za pomocą technik molekularnych i serologicznych, a do badań diagnostycznych wymagana jest zwykle próbka stolca od dziecka.

Jak przenosi się wirus?

Transmisja rotawirusa następuje bardzo łatwo, więc zakażone dziecko może przekazać wirusa innym dzieciom, nawet przed wystąpieniem objawów i do 2 miesięcy po opanowaniu zakażenia, a główną drogą przenoszenia jest kontakt z kałem dziecka. Wirus może przetrwać kilka dni poza gospodarzem i jest bardzo odporny na działanie mydeł i środków dezynfekcyjnych.  Śledź najnowsze doniesienia na temat wirusów i pandemii na portalu anyfiles.pl – tylko rzetelne informacje.

Oprócz przenoszenia drogą fekalno-oralną, rotawirus może być przenoszony przez kontakt osoby zakażonej z osobą zdrową, przez kontakt ze skażonymi powierzchniami lub przez spożycie skażonej rotawirusem żywności lub wody.

Istnieje wiele typów lub szczepów rotawirusa, a dzieci do 3 roku życia mogą być zakażone wielokrotnie, choć nawroty choroby są zwykle mniej poważne. Na chorobę mogą zachorować nawet dzieci szczepione, jednak w łagodniejszej fazie klinicznej mogą wystąpić wymioty i biegunka.

Similar Posts