1. Cukrzyca
Cukrzyca powoduje częste zmęczenie, ponieważ glukoza nie dociera do wszystkich komórek, powodując brak energii do wykonywania codziennych zadań. Dodatkowo nadmiar cukru we krwi powoduje, że dana osoba oddaje więcej moczu, chudnie i traci masę mięśniową, dlatego często zdarza się, że diabetycy z hipoglikemią skarżą się na zmęczenie mięśni.
Do jakiego lekarza się zgłosić: endokrynologa i dietetyka, który wskaże badania glukozy na czczo i krzywą tolerancji glukozy, pomoże ustalić plan żywieniowy zgodnie z wynikami badań i zapewni monitoring medyczny.
2. Anemia
Brak żelaza we krwi może powodować zmęczenie, senność i brak motywacji. U kobiet zmęczenie to nasila się jeszcze bardziej w okresie menstruacji, kiedy to zapasy żelaza w organizmie ulegają dalszemu uszczupleniu.
Do jakiego lekarza się zgłosić: do lekarza pierwszego kontaktu, a w przypadku kobiet do ginekologa.. Aby rozpoznać anemię, konieczne jest wykonanie morfologii krwi.
3. Bezdech senny
Bezdech senny charakteryzuje się brakiem powietrza w płucach podczas snu, który może występować przez krótkie okresy czasu, kilka razy w ciągu nocy, upośledzając sen i odpoczynek danej osoby. Gdy źle śpimy, normalne jest, że budzimy się bardzo zmęczeni i czujemy się senni w ciągu dnia.
Do jakiego lekarza się zgłosić: do specjalisty od zaburzeń snu, który może zlecić badanie zwane polisomnografią, aby ocenić proces snu danej osoby.
4. Depresja
Jednym z typowych objawów depresji jest częste zmęczenie fizyczne i psychiczne, w którym osoba zniechęca się do wykonywania codziennych czynności, a nawet do pracy. Choć jest to choroba, która dotyka psychicznej części człowieka, to wpływa również na ciało.
Do jakiego lekarza się zgłosić: najlepszym lekarzem jest psychiatra, ponieważ to on rozpozna charakterystyczne oznaki i objawy depresji i rozpocznie odpowiednie leczenie, które obejmuje również leki. Więcej o depresji i chorobach psychicznych w imponline.pl, w zakładce „Zdrowie”.
5. Fibromialgia
W fibromialgii występuje częste zmęczenie, które utrzymuje się przez lata, a także zwiększona wrażliwość na ból. Ciągłe bóle mogą powodować trudności z koncentracją, a ponieważ wpływają również na sen, osoba budzi się zmęczona.
Do jakiego lekarza się zgłosić: do reumatologa, który może zlecić serię badań w celu wykluczenia innych przyczyn, ale rozpoznanie fibromialgii jest opóźnione i rozwój choroby może trwać kilka lat.